Jaké to bylo letět do Kanady 21.09.2021

Jaké to bylo letět do Kanady 21.09.2021

Print Friendly, PDF & Email

Před samotným odletem velmi doporučuji vložit dokumenty o očkování a ArriveCAN do odkazu na webových stránkách letecké společnosti, se kterou z Prahy odlétáte. V mém případě to byla Lufthansa. Toto vám pak umožní zcela hladký průběh odbavení a kontrol na všech letištích..

Letiště Praha Ruzyně
Odbavení proběhlo v naprostém klidu, jako před covidem, bylo rychlé a stačil pouze pas. Jediné, co chtěli vidět u přepážky navíc, bylo potvrzení o PCR testu (jedno zda na papíře nebo v mobilu). A všude v prostorách letiště musel být nasazen respirátor. V letištním salónku nemusí být respirátor nasazen, pokud se sedí u stolečku, při pohybu po salónku ano.

Let Frankfurt – Montreal – Halifax
Letadlo do Frankfurtu bylo kompletně plné. Nastupování do letadla bylo poslední místo, kde byl potřeba respirátor. Dále už všude stačila chirurgická rouška. Při přistání ve Frankfurtu vyvolávají letušky jednotlivé řady sedadel a vystupuje se postupně, vždy po 7 řadách. Na letišti ve Frankfurtu zcela normální průběh, stačí rouška, nebyla žádná speciální kontrola navíc.

Letadlo A-340-300 do Montrealu bylo zaplněno odhadem ze 2/3. Po přistání v Montrealu se vystupovalo opět postupně, zde po 14 řadách. Průchod imigrační kontrolou – potřebné údaje vložíte sami do tzv. kiosku a necháte si vytisknout potvrzení, se kterým jdete k imigračnímu úředníkovi, opět standardní postup. Po přistání v Kanadě (Montrealu) jdou všichni (cizinci určitě, u místních to jen předpokládám) na povinný PCR test. Organizace perfektní, nejdříve se zaregistrujete (nutný e-mail a telefonní číslo) a poté se provede test. Vše zabere max. 10-15 minut. Na mail vám přijde odkaz, kde si můžete po 24-72 hod ověřit výsledek testu. Informace o tom, že je výsledek k dispozici, přijde dalším mailem. Mně přišel po cca 24 hodinách. Pokud je pozitivní, určitě by volali, mně nikdo nevolal, tak jsem to už později ani neověřoval. Co potěšilo jako novinka je, že už nebylo nutné při přestupu v Kanadě vyzvedávat zavazadlo a procházet přes celnici. Zavazadlo šlo přímo do Halifaxu. Letadlo do Halifaxu opět úplně plné, nutné roušky. Po přistání bylo nutné ukázat doklad o ukončeném očkování, protože jsme vstoupili do jiné provincie, nic víc.

Cestování po Atlantických provinciích
Žádné omezení co se týče běžného života a služeb jsem nezaregistroval. Všude ve vnitřních prostorách je nutné nosit chirurgickou roušku. Všechny služby pro místní obyvatele fungovaly bez omezení, některé služby pro turisty již byly zavřeny a to z důvodu, že nebyli turisti (některá informační střediska, obchůdky pro turisty a pod.), nebo již zde bylo po sezóně (vyhlídkové lety a plavby). Vstup do provincie New Brunswick zcela bez omezení. Při vjezdu do provincie Prince Edward Island jdou povinně všichni, kteří nepocházení z okolních provincií (NS, NB) na antigenní test. Ani nevystupujete z auta, vyplní se opět dotazník s mailovou adresou a telefonním číslem, vlastní test cca 30 sec. Pokud vám do 20 min. nezavolají, test byl negativní. Nikdo nevolal :-).

Let Halifax – Toronto – Frankfurt – Praha
Při odbavení na letišti v Halifaxu jsme pouze museli vyplnit v mobilu příletový formulář Ministerstva zdravotnictví ČR. Ani jej vidět nechtěli, jen měli povinnost nám oznámit, že jej máme vyplnit. Jinak zbytek cesty naprosto standardní, bez jakýchkoliv mimořádných kontrol či omezení. Let do Toronta opět plný, let do Frankfurtu plný z cca 2/3 a do Prahy zcela plný. Po přistání v Praze pouze kontrolovali, zda máme vyplněný přistávací formulář.

Z naší zkušenosti doporučujeme jediné. Od doby provedení povinného PCR testu v ČR před odletem (během 72 hod. před odletem) si dávat pozor, abyste se do doby odletu nenakazili covidem. Při pozitivním testu v Kanadě byste museli do povinné 14-denní karantény. Jinak je cestování v pohodě a Atlantické provincie určitě stojí za návštěvu. O nich ale příště, protože ty rozhodně stojí za samostatnou kapitolu.

Našimi turisty dosud nepoznaná, ale nádherná část Kanady. To jsou Atlantické provincie.

No Comments

Post A Comment